ایرنا – کشتی در برزخ حاشیه


به گزارش روز شنبه ایرنا، «حمید بنی تمیم» از 15 آبان امسال به عنوان سرپرست فدراسیون انتخاب شد تا شرایط برگزاری انتخابات را فراهم کند. این موضوع به دلیل اداره شدن چند هیات استانی با سرپرست و همچنین بازنشسته بودن تعدادی از رئیسان هیات ها به تاخیر افتاد و بعد از گذشت حدود چهار ماه، وزارت ورزش قرار است در روزهای آینده زمان آغاز ثبت نام کاندیداهای مجمع انتخاباتی فدراسیون کشتی را اعلام کند.
هر چند طی این مدت با حضور بنی تمیم و رضا لایق به عنوان سرپرست و دبیر فدراسیون و همچنین اضافه شدن علیرضا رضایی به عنوان نایب رئیس فدراسیون، برنامه ها پیش رفت، اما طی این مدت، خبرهای خبرگزاری ها و فضای مجازی نشان از جنجال بر سر انتخاب رئیس بعدی این فدراسیون می دهد.
از برخی اختلافات داخلی که بین سرپرست و دبیر فدراسیون بگذریم، باید بپذیریم طولانی شدن پروسه انتخابات فدراسیون کشتی، جز به حاشیه بردن برنامه های آماده سازی تیم های ملی، ثمری برای کشتی ایران نخواهد داشت و وزارت ورزش و جوانان باید هر چه سریعتر نسبت به برگزاری انتخابات اقدام کند.
در این مدت برخی چهره های کشتی همچون علیرضا دبیر، مجید خدایی، علیرضا حیدری، حمید بنی تمیم و حتی عباس جدیدی و تعدادی دیگر از افراد برای حضور در انتخابات اعلام آمادگی کرده اند که هر کدام در بین اهالی گوش شکسته دارای موافقان و مخالفانی هستند که بحث انتخابات را بسیار داغ و به اوج خود رسانده است.
اما آنچه که این روزها در بین محافل کشتی سروصدای زیادی را بپا کرده سفرهای استانی امیررضا خادم معاون پارلمانی وزارت ورزش و جوانان است که پیش از این نیز سابقه ریاست بر فدراسیون کشتی را داشته است.
سفرهای خادم به عنوان معاون پارلمانی در یک ماه گذشته به دلیل ایام دهه فجر و افتتاح طرحهای ورزشی و دیدار با تعدادی از رییسان هیات ها، شائبه ورود زود هنگام او به تبلیغات زودهنگام فدراسیون کشتی را دوچندان کرد که اعتراض برخی اهالی کشتی و تعدادی از کسانی که قصد حضور در انتخابات فدراسیون را دارند برانگیخت. هر چند محمدرضا داورزنی معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان سفر او را براساس وظیفه قانونی‌اش دانسته، اما این شبهات همچنان پابرجاست.
از سوی دیگر هفته گذشته مجمع عمومی فدراسیون کشتی برگزار شد که پیشنهاد یکی از روسای هیات های کشتی در جلب رضایت سایر ریییسان هیات های برای ملاقات با امیررضا خادم و حمایت از او این موضوع را وارد چالش تازه تری کرد.
رییس هیات کشتی استان مازندران در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: هیات های کشتی استان ها و به نوعی مجمع فدراسیون هر دو یا 3 ماه یک مرتبه جلسه ای را برگزار می کنند و به خصوص اینکه اکنون در روزهای پایانی سال قرار داشتیم و برای جمع بندی عملکرد فدراسیون و به خصوص مسایل مالی این مجمع چهارشنبه هفته گذشته برگزار شد.
«اصغر ثمربخش» افزود: در این مجمع اعضای مجمع و مسوولان فدراسیون هیچ صحبتی راجع به انتخابات نداشتند و فقط یکی از روسای هیات ها پیشنهادی را برای جلسه با امیررضا خادم مطرح کردند که با مخالفت مواجه شد. چرا که اکنون و در شرایطی که حتی پروسه ثبت نام از کاندیداهای انتخاباتی آغاز نشده، دلیلی برای این ملاقات وجود نداشت و در مجمع تاکید شد که اعضا به هیچ عنوان تا برگزاری انتخابات به این موضوع ورود پیدا نکنند.
وی اظهار داشت: اعضای مجمع تاکید دارند که انتخابات باید در فضای سالمی برگزار شود که مورد موافقت همه قرار گرفت.
ثمربخش با اشاره به دیدار برخی از نامداران کشتی همچون دبیر و سایر افراد با برخی از اعضای هیات ها گفت: تاکید اعضای مجمع این است که هیچکس تا قبل از برگزاری مجمع ورود پیدا نکنند و کاندیداها پس از پشت سر گذاشتن مراحل ثبت نام می توانند برنامه های خود را به مجمع ارایه کنند. کشتی اکنون به برنامه ای عملیاتی نیاز دارد که با شرایط امروز کشورمان وفق داشته باشد نه اینکه برنامه ای غیر قابل اجرا باشد و در همین راستا اعضا مجمع بعد از بررسی و جمع بندی در خصوص کاندیداها و در زمان برگزاری مجمع انتخاباتی، شخص مورد نظر خود را انتخاب خواهند کرد.
وی در پاسخ به این سووال که آیا علیرضا دبیر و امیررضا خادم ملاقاتی با او داشتند یا خیر؟ اظهار داشت: این افراد که هر کدام از قهرمانان کشورمان هستند، ملاقاتی با بنده نداشتند و حتی برخی دوستان نیز برای صحبت با من، درخواست داشتند که به عنوان رییس هیات کشتی استان مازندران این ملاقات را نپذیرفتم.
ثمربخش تاکید کرد: کشتی اکنون به فضای آرام نیاز دارد تا انتخابات در صحت و سلامت کامل برگزار شود و برهمین اساس، روسای هیات ها نیز با توجه به تاکیدی که در مجمع هفته گذشته داشتیم، مقرر شد به هیچ عنوان تا برگزاری انتخابات در آن ورود نکنند.
کشتی به عنوان یکی از رشته های مدال آوران ایران در بازی های المپیک، روزهای سختی را برای حضور در پیکارهای قهرمانی جهان و بعد از آن المپیک 2020 توکیو را پیش رو دارد. بیش از آماده سازی تیم های ملی، مشخص شدن رییس آینده این فدراسیون باید در صدر برنامه ها باشد تا سرمربیان تیم های ملی با فراغ بال راحت تر و با داشتن پشتوانه حمایت از سوی رییس فدراسیون برنامه های خود را دنبال کنند.
این احتمال وجود دارد بعد از مجمع انتخاباتی فدراسیون، رییس آینده، نتواند با سرمربیان فعلی تیم های ملی بزرگسالان، امید، نوجوانان و جوانان، برنامه های خود را دنبال کند و این تغییر و جابجایی خود فرصت و وقت زیادی را خواهد گرفت. از همین رو، تعیین تکلیف رییس فدراسیون موضوعی است که وزارت ورزش و جوانان باید فدراسیون المپیکی را از شرایط بلاتکلفیی خارج سازد. طولانی شدن این روند اختلافات موجود بین اهالی کشتی را دوچندان خواهد کرد که دود حاشیه های آن به چشم کشتی خواهد رفت.
ورزشی**1067**2024

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *