ایرنا – نافرمانی در کشتی فرنگی


به گزارش ایرنا، اتفاقات انتخابی وزن 82 کیلوگرم تیم ملی کشتی فرنگی که روز شنبه گذشته بین یوسف قادریان دارنده مدال برنز جهان و سعید عبدولی دارنده مدال برنز بازی های المپیک و طلای قهرمانی جهان در محل خانه کشتی تهران برگزار شد، به جز زیر پا گذاشته شدن اخلاق، از وجود گسستگی و عدم انسجام در بین ملی پوشان کشتی فرنگی خبر می دهد که به طور حتم به واسطه نبود یک مدیریت قاطع در این رشته رخ داده است.
عبدولی در مرحله نهایی انتخابی تیم ملی کشتی فرنگی که اواخر اردیبهشت امسال در تهران برگزار شد به دلیل درگیری با ایمان انصاری از سوی کمیته انضباطی به مدت 6 ماه محروم شد اما این محرومیت در کمیته استیناف فدراسیون به مدت سه ماه تقلیل یافت تا عبدولی با مجوز شورای فنی تیم های ملی مجال حضور در تیم ملی را یکبار دیگر داشته باشد.
عبدولی از نظر فنی یکی از بهترین فرنگی کاران جهان و یکی از مدال آوران کشتی ایران در میادین جهانی در سال های اخیر بوده و از سوی دیگر نیز یوسف قادریان طی 2 سال گذشته و در رقابت های جهانی، هیچگاه نتوانسته آن صلابت گذشته را داشته باشد و همین موضوع سبب شد که شورای فنی به رغم میل باطنی علی اشکانی سرمربی تیم ملی، برای عبدولی مسابقه انتخابی دیگری را ترتیب دهند این در حالی است که در زمان درگیری او در مرحله نهایی انتخابی تیم ملی، همگان حرکت ناشایست وی را نفی کرده بودند.
در این شرایط بهتر بود که اعضا شورای فنی و کادر فنی تیم ملی، قید مدال در این وزن را می زد و نماینده جوان و آینده داری را به جای قادریان و عبدولی راهی پیکارهای جهانی می کردند تا هم شرایط محرومیت عبدولی ادامه داشته باشد و هم قادریان نیز قدر فرصت هایی که به او داده شده بود را بیشتر بداند.
اما نکته مهم دو دستگی و اختلاف در بین فرنگی کاران تیم ملی کشتی و مخالفت برخی از اعضای تیم ملی با برگزاری مسابقه انتخابی بین قادریان و عبدولی و طرفداری از قادریان بود که به طور حتم این موضوع مشکلاتی را برای کشتی فرنگی ایجاد خواهد کرد.
اینکه در زمان برگزاری مسابقه انتخابی چندین نفر از ملی پوشان کشتی فرنگی به صراحت از قادریان دفاع می کردند و یا در زمان مبارزه با عبدولی به عنوان کوچینگ (مربی) در کنار تشک قرار می گرفتند، موضوعی نیست که بتوان به سادگی از آن گذشت چرا که در چنین شرایطی ملی پوشان به هیچ عنوان نباید اجازه داشته باشند در کار کادر فنی و شورای فنی که به نوعی از بزرگان کشتی کشور هستند دخالت کنند. هر چند اختلافات مدیر تیم های ملی و سرمربی تیم های ملی در روزهای اخیر و بعد از قوت گرفتن برکناری علی اشکانی، در بوجود آمدن چنین مسایلی موثر بوده، اما اینکه ملی پوشان بخواهند در فرایند انتخاب سایر نفرات، تاثیرگذار باشند و با ایجاد درگیری و حاشیه، بر مشکلات کشتی بیافزایند، موضوعی است که به نظر می رسد کشتی فرنگی به مدیری قدرتمند نیاز دارد.
یکی از نمونه های بارز و خوب سال های اخیر در این زمینه «محمد بنا» سرمربی اسبق تیم ملی کشتی فرنگی است. همگان به خاطر دارند او در سال های گذشته چندین ملی پوش را به خاطر بی انضباطی و یا اعتراض به انتخاب نشدن از تیم ملی کنار گذاشت.
«بنا» همیشه با بی نظمی ها در اردوی تیم ملی برخورد می کرد و حتی بارها با توپ و تشر همین سعید عبد ولی را تهدید به کنار گذاشتن از اردوی تیم ملی و در برخی شرایط او را وادار به انجام تمرینات سخت و طاقت فرسا می کرد.
«محمدعلی صنعتکاران» در سال های قبل از انقلاب در کسوت سرمربی تیم ملی کشتی آزاد و در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان رییس و نایب رییس فدراسیون کشتی و همینطور مدیر تیم های ملی کشتی آزاد مقابل کشتی گیران نافرمان و بی انضباط به شدت ایستادگی می کرد.
صنعتکاران در زمان نایب رییسی خود در فدراسیون کشتی، برای مسابقه های جهانی سال ۱۹۹۰ توکیو، در وزن ۱۰۰ کیلوگرم تیم ملی کشتی آزاد دو ملی پوش مطرح در این وزن را به خاطر ارتکاب دوپینگ داخلی در اردوی تیم ملی خط زد، در حالیکه اتحادیه جهانی کشتی (فیلا) حتی از دوپینگ این دو خبر نداشت و دوپینگ آنها کاملا داخلی بود.
وی برای انتخاب فرد ملی پوش وزن ۱۰۰ کیلوگرم بین دو کشتی گیر همشهری، کشتی انتخابی داخل اردو گذاشت که برخی موضوعات حاشیه ای سبب شد که صنعتکاران قید این مسابقه انتخابی را نیز بزند تا در نهایت جعفر خدایی کشتی گیر کرمانشاهی ملی پوش وزن ۱۰۰ کیلوگرم تیم ایران شد و در مسابقه های جهانی ۱۹۹۰ توکیو به مقام پنجم رسید.
به هر ترتیب پیکارهای جهانی سال 2018 از 28 مهر ماه جاری در بوداپست مجارستان آغاز می شود و وجود چنین مشکلات خانمانسوزی به هیچ عنوان برای رشته ملی ایران قابل قبول نیست. کما اینکه بعد از نتایج دور از انتظار کشتی در پیکارهای جهانی سال 2017 پاریس، اکنون همگان منتظر نتایج این رشته در مجارستان هستند.
ورزشی**1067**1597

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *