ایرنا – تختی خودش عیار بود


این نوشته بخشی از دست نوشته جهان پهلوان غلامرضا تختی برای تکمیل ‘آرشیو مردان مشهور’ مجله روشنفکری است که در 25 مهرماه 1346 به رشته تحریر درآمد. پهلوانی که با زبانی بسیار ساده امام پرمحتوا، بودن و زندگی کردن را تعریف کرد؛ شخصیتی که مردم با وجود گذشت 51 سال از مرگش هنوز تصویر و خاطره هایش را در سینه ها حفظ کرده اند.
در این مقال نمی گنجد که در وصف آن زنده یاد قلم فرسایی کرد اما همین بس که بگوییم جاودانه شدن پهلوان تختی بیش از هر چیز به خاطر ویژگی های اخلاقی و منش منحصر بفرد او بود و در حقیقت جهان پهلوان تختی فردی به تمام معنا مردمی بود و تنها به عشق مردم کشتی می گرفت.
در دست نوشته های او آمده است: ‘زندگی در میان مردم و برای مردم درس هایی به من آموخت که فکر می کنم هرگز نمی توانستم در معتبرترین دانشگاه ها کسب کنم و سپس ادامه می دهد : ‘زندگی به من آموخت که مردم را دوست بدارم و در حد توانایی به آنان کمک کنم’.
اوج تعلق خاطر پهلوان تختی به مردم در جایی است که می گوید: ‘اصولا فکر می کنم نتایج این رقابت ها به من تعلق ندارد بلکه متعلق به ورزش ایران و مردم ایران است’. و بی دلیلی نیست که می گوییم تجلیل از تختی از جوانمردی قهرمانان مردمی و انسانیت است.
17 دی ماه سال 1346 این بزرگمرد میدان های بین المللی و المپیک و از همه مهم تر میدان زندگی از این جهان رخت بربست و برای همیشه این منزل موقت را ترک و به سرای ابدی پرکشید .
اما این چه رمز و رازی است که پس از پنج دهه مردم مناطق مختلف ایران و همه اقوام و طوایف با حضور در ابن بابویه با قرائت فاتحه و ذکر صلواتی یاد او را گرامی می دارند.
تاریخ این مرز و بوم تاکنون قهرمانان زیادی به خود دیده که همچون تختی روی سکوهای جهانی نامی از آنان برده نمی شود و همین نکته بار دیگر تایید می کند که رمز محبوبیت تختی در کسب مدال ها نبود بلکه روحیه جوانمردی، انسانیت، خضوع و خشوع در برابر مردم عادی دلیل اصلی ماندگاری او در دل ملتی بود که هنوز هم پس از سال ها او را از یاد نبرده اند.
جهان پهلوان تختی از جنس دیگری بود و به قول معروف عیار او متفاوت از دیگران بود تا جایی که می توان گفت که این پهلوان قابل سنجش با هیچ عیاری نیست و در حقیقت باید گفت که ‘تختی خودش عیار بود’.
*خبرنگار ایرنا
5054/1772

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *