ایران بدشانس ترین تیم مسابقات جهانی کشتی بود


«ابراهیم جوادی» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای مثال در وزن 125 کیلوگرم پرویز هادی در قرعه ای قرار گرفت که همه عنوان داران جهان و المپیک در آن حضور داشتند و در آن سوی جدول هند و چین به نیمه نهایی راه یافتند. قرعه سایر نمایندگان مانند حسن یزدانی، علیرضا کریمی، مصطفی حسین خانی و امیر حسین مقصودی نیز به همین شکل بود.
وی اظهار داشت: محمد باقر یخکشی نیز در کشتی مقابل خولیس بونه رودریگوئز از کوبا که قهرمان جهان نیز شد در حالی کشتی را واگذار کرد که تا ثانیه های پایانی 8 بر 6 پیش بود و یا عزت الله اکبری در نیمه نهایی برابر جبرییل حسن اف از جمهوری آذربایجان اگر 20 ثانیه مقاومت می کرد الان به مدال طلا و یا نقره دست پیدا می کرد.
دارنده چهار مدال طلای پیکارهای قهرمانی جهان با بیان اینکه ملی پوشان کشتی ایران مبارزه های خوبی را در مسابقات جهانی ارایه دادند، گفت: یکی از مشکلات اساسی کشتی ما عدم توانایی ملی پوشان بر کشتی در لحظات پایانی مسابقه است. در این رابطه باید گزارش کادر فنی را دریافت کنیم و فکر اساسی برای آن اندیشید.
جوادی تصریح کرد: در مجموع ملی پوشان ایران آماده بودند و کشتی های خوبی گرفتند. علیرضا کریمی نماینده وزن 92 کیلوگرم ایران تنها در مقابل جی دن کاکس آمریکایی خوب نبود که در گذشته نیز 2 مرتبه مقابل او شکست خورده بود. از نظر فنی با توجه به اینکه کریمی پای چپش را جلو می گذارد، نمی تواند زیرگیری های خودش را انجام دهد. حتی در دیدار رده بندی نیز حریف گرجی همین حربه را تکرار کرد که در سه دقیقه دوم حریف او کم آورد و نتوانست مقابل کریمی مقاومت کند.
دارنده مدال برنز بازی های المپیک 1972 مونیخ ادامه داد: تیم ملی را با وجود مشکلات فراوان مالی راهی مجارستان کردیم و حتی ارز مورد نیاز در روز پایانی تهیه شد و حتی مشخص نبود که تیم کامل می رود یا ناقص که به همین دلیل برخی ملی پوشان استرس و اضطراب داشتند اما سایر رقبا با فراغ بال و حتی با هواپیمای اختصاصی به مسابقات جهانی آمده بودند.
وی با اشاره به جوانگرایی در تیم ملی کشتی آزاد یادآور شد: محمد باقر یخکشی، یونس امامی و امیرحسین مقصودی از جوانانی هستند که پیشرفت داشتند و در سال بعد بهتر خواهند شد. ملی پوشان کشتی ایران در مبارزه های خود و به خصوص مقابل حریفان عنوان دار امتیازات لازم را کسب کردند اما بخت با آنها یار نبود و برخی از آنها در ثانیه های پایانی نتیجه را واگذار کردند.
عضو شورای فنی تیم های ملی کشتی آزاد خاطرنشان کرد: حسن یزدانی در مبارزه های قبلی خود همه حریفان را زیر 3 یا 4 دقیقه شکست داده بود. اما در مبارزه آزادکار قدرتمند آمریکایی یعنی دیوید تیلور باید کشتی را مدیریت می کرد. به هر حال در کشتی دنیا همواره استثنا پیدا می شود، همانطور که خود یزدانی از استثنائات کشتی دنیا است.
جوادی ادامه داد: در قرعه یزدانی اگر او دو کشتی نخست را با حریفان دیگری آغاز می کرد به قول کشتی گیران بدنش راه می افتاد و در مبارزه با تیلور به طور حتم نتیجه دیگری رقم می خورد. اگر دو ملی پوش کشتی ایران یعنی یزدانی و پرویز هادی کشتی های خود را مدیریت می کردند تیم ملی به راحتی می توانست به 2 مدال طلا دست یابد که اینگونه نشد.
وی همچنین به کشتی مصطفی حسین خانی و جردن باروز آمریکایی در وزن 74 کیلوگرم اشاره کرد و گفت: در لحظات پایانی حسین خانی با خاک کردن حریف توانست مایه فیتلیه حریف را جمع کند که باروز با هوشیاری دستانش را باز و سرش را بالا گرفته بود که زور حسین خانی برای تاباندن فیتیله نرسید. در این جور مواقع باید حریف را با دست به عقب بکشی تا دستانش با زمین زاویه پیدا کند و در جهت موافق او فیتیله را بتابانی که این شگرد را انجام نداد.
این پیشکسوت کشتی ایران ادامه داد: برای تیم ملی زحمات زیادی کشیده شده بود اما باید بپذیریم که به رغم بدشانسی و قرعه های نامناسب در کشتی های حساس بد مبارزه کردند. امیدوارم که کادر فنی هر چه سریعتر بر روی نقایص ملی پوشان برنامه ریزی کند و نسخه مناسبی برای آنان داشته باشند.
تیم ملی کشتی آزاد ایران در این مسابقات سه مدال برنز توسط حسن یزدانی، علیرضا کریمی و پرویز هادی در وزن های 86، 92 و 125 کیلوگرم کسب کرد و محمد باقر یخکشی و عزت الله اکبری در وزن های 61 و 79 کیلوگرم پنجم شدند.
مجتبی گلیج، یونس امامی، رضا اطری، امیرحسین مقصودی و مصطفی حسین خانی 5 آزاد کار حذف شده از مسابقات جهانی هستند.
به این ترتیب تیم ملی کشتی آزاد ایران بدون کسب مدال طلا و حتی بدون داشتن فینالیست، وداع تلخی همچون سال گذشته با پیکارهای کشتی قهرمانی جهان داشت.
ورزشی**1067**1597

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *