امام خمینی آیینه تقوای سیاسیآنان به مناسبت بررسی ابعاد وجودی حضرت امام (ره) در سی امین سال عروج ملکوتی آن حضرت در گفت وگو با ایرنا یادآورشدند”:درحالی که نیرنگ و توسل به هر ابزار خلاف اخلاق و منش انسانی برای حذف رقیب در فعالیت های سیاسی کشورهای استعماری امری رایج است اما امام راحل با شخصیت ایمانی، اعتقادی و دینی که داشتند در جهان معاصر برای سیاست تعریف دیگری کردند و سیاست را با صداقت و یکرنگی معنا کردند.

امام خمینی (ره)، ساعت ۲۲:۲۰ شب سیزدهم خرداد ماه سال ۱۳۶۸ خورشیدی به علت عارضه قلبی در سن ۸۷ سالگی چشم از جهان مادی فروبست اما او حقیقت همیشه زنده است که گذشت زمان مانع از ضرورت شناخت و درک ابعاد شخصیت آن حضرت برای دست یابی به کمالات انسانی نشده است .

* اخلاق سیاسی امام (ره)

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: اخلاق و تقوای سیاسی از ویژگی های مهم بنیانگذار انقلاب اسلامی بود.

آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری افزود: تقوای سیاسی به معنی سیاست بدون گناه، سیاست الهی که بر مبنای سیره و روش امام علی (ع) باشد که امام راحل به این نوع تقوای سیاسی مزین بود.

وی بیان کرد: برهمین اساس امام راحل از آغاز نهضت خود در سال ۴۲ در مسیری خلاف تقوا حرکت نکرد و سخنی برخلاف اخلاق سیاسی و اسلامی بیان نکرد.

صفایی بوشهری ادامه داد: همین روحیه و رویه اخلاق و تقوای سیاسی ایشان موجب شد انقلاب اسلامی شکل بگیرد و ۴۰ سال مانا باشد  امروز بزرگواری با همان اخلاق سیاسی و تقوا رهبری کند و ما به این همه تعالی و پیشرفت انقلاب مفتخر باشیم.

نماینده مردم استان بوشهر در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به ویژگی‌های بارز معمار کبیر انقلاب گفت: زندگی و منش امام خمینی (ره ) سراسر اخلاص و پاکی بود این مرد بزرگ زندگیش را وقف خدا کرد.

آیت الله حسینی بوشهری افزود: امام راحل  روحانی و مرجع تقلید معمولی نبود بلکه عارفی بود که علم و عرفان را با سیاست در هم آمیخت و توانست اینگونه در جهان اسلام بدرخشد.

وی یادآورشد: امام خمینی (ره) جامعیت اسلام را برای ملت به ارمغان آورد و امروز مردم جهان اسلام  ویژگی‌های  بارز این مرد بزرگ را سرلوحه قرار داده اند.

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهارداشت: اخلاص در تمام امور، توکل و اطمینان به خداوند، بعد معنوی قوی، ساده زیستی، ایمان و اعتماد به مردم، عالم بودن، تلفیق علم و سیاست، تکلیف گرایی و بصیرت از جمله ویژگی های منحصر به فرد امام‌خمینی (ره) است که سبب اثرگذاری عملکرد وی پس از گذشت ۴۰ سال از انقلاب اسلامی شده است.

حسینی بوشهری با بیان اینکه امام خمینی (ره) بر اهداف اجتماعی تأکید داشته اند، گفت: انسجام جامعه انسانی، عدم سازش با دشمن و پیوند دانشگاه و حوزه عامل پیشرفت انقلاب و اسلام توسط امام خمینی در جهان بود.

سرپرست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان بوشهر گفت: امام یک شخصیت بی نظیر و همه جانبه در همه ابعاد حکومتی، علمی و پژوهشی بودند.

نصرالله شفیعی افزود: امام راحل یک سیاستمدار برجسته، تیزهوش، با درایت و آینده نگر بودند.

وی بیان کرد: در فضای حاکم بر جهان غرب سیاست با دورنگی، نفاق و کلاه گذاشتن سر طرف مقابل همراه است به عبارتی برای سیاستمداران غربی این اصل پذیرفته شده است که به هر شیوه مشروع و نامشروع با طرف مقابل روبه رو وبرحریف غلبه شوند.

شفیعی گفت: این درحالی است که امام خمینی (ره) ثابت کردند انسان می تواند در جایگاهی بزرگ و جهانی یک سیاستمدار با صداقت باشد و حقه و کلک نداشته باشد.

وی ادامه داد: از آغاز دهه ۴۰ تا آخرین روز از عمر سراسر پر برکت امام کلامی که رنگ و بوی سیاست بازی همراه با فریب و نیرنگ باشد ازآن حضرت  نمی بینیم.

شفیعی گفت: امام (ره) صادقانه صحبت می کرد، موضع می گرفت، تحلیل می کرد و قدم برمی داشت و حتی وقتی متوجه می شد که اشتباه کرده خیلی با صداقت حرف خود را می زد و اشتباه خود را مطرح می کرد.

مدیرحوزه علمیه استان بوشهر گفت: باتوجه به اینکه رهبر یک جامعه باید سیاستمدارترین فرد باشد و دچار ضعف سیاست نباشد، امام خمینی (ره) با وجود اینکه یک رهبر سیاستمدار بود ولی سیاست او آمیخته با موازین اخلاقی بود.

حجت الاسلام رضا خدری افزود: امام به گونه ای برنامه ریزی می کرد که سیاست مورد نظر او کوچکترین منافاتی با اخلاق اسلامی نداشته باشد و سیاست را به دو قسم سیاست الهی و سیاست شیطانی تقسیم می کرد و می فرمود”البته سیاست به آن معنایی که اینها می گویند که دروغگویی و چپاول مردم و با حیله و تزویر، تسلط بر اموال و نفوس مردم، این سیاست هیچ ربطی به سیاست اسلامی ندارد این سیاست شیطانی است”.

وی ادامه داد: تفکر امام خمینی این بود که اسلام دین سیاست است و در وصیت نامه سیاسی الهی خود آورده است که قرآن کریم و سنت رسول الله (ص) آنقدر که در حکومت و سیاست احکام دارند در سایر چیزها ندارند.

خدری ادامه داد: ولی همین امام که اینقدر بر بعد سیاسی اسلام تاکید می کند، سیاست منهای دین و منهای موازین اخلاقی را حقه بازی و مردم فریبی می داند.

وی گفت: او اگر چه توصیه هایی به قشرها و گروه های مختلف برای فعالیت سیاسی می کند امام هیچ گاه فعالیت صرف سیاسی و عاری از اخلاق اسلامی و انسانی را نمی پذیرفت و معتقد بود فعالیت سیاسی و سیاستمداری باید به رنگ دین و دارای صبغه الهی باشد.

* خودباوری

صفایی بوشهری گفت: یکی از مهمترین شاخصه های پیشرفت  امید و خودباوری است که ای مهم در کلام و رفتار امام تبلور عینی داشت چرا که  اگر خودباختگی در یک جغرافیای سیاسی صورت بگیرد یعنی ریشه تمام اندیشه ها، برنامه ریزی ها و مدیریت در خارج خواهد بود.

وی ادامه داد:امام راحل باعث پیروزی  انقلابی شد که به ما خودباوری سیاسی، خوداتکایی و استقلال ارزانی کرد تا  کشور را به پیشرفت و توسعه با روحیه امید و اندیشه رهبری به تعالی و پیشرفت برساند.

امام جمعه بوشهر یادآورشد: امام خمینی (ره) در عرصه مبارزه با رژیم پهلوی برخلاف سایر انقلابیون و رهبران مبارزه با تکیه بر توان قدرتهای شرق و غرب قیام نکردند بلکه با تکیه بر مردم خود قیام کردند.

استاندار بوشهر گفت: شعار نه شرقی نه غربی امام خمینی (ره) در شرایطی که دنیا به ۲ بلوک شرق و غرب تقسیم شده بود بیانگر خودباوری بالای بنیانگذار انقلاب اسلامی بود.

عبدالکریم گراوند افزود: این سخن امام راحل خطاب به بزرگترین قدرت جهان در زمان خود که “آمریکا هیچ غلطی نمی‌کند” بیانگر بالاترین اعتماد به نفس است.

وی بیان کرد: همچنین نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به نام روز جهانی قدس برای دفاع از ملت مظلوم فلسطین نمونه دیگری از خودباوری امام بود.

گراوند اضافه کرد: در شرایطی که آمریکا، انگلیس و همه سردمداران کفر پشتیبان رژیم صهیونیستی بودند امام راحل روز قدس را به عنوان روز اتحاد ملت‌های مسلمان و دفاع از مظلوم و همدلی و هم افزایی مسلمانان در مقابل زیاده خواهی‌های اسرائیل معرفی می‌کند.

سرپرست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان بوشهر گفت: اعتقاد به داشته های خودی از عوامل مهم پیروزی انقلاب بود و در ادامه نیز به هیچیک از قدرتها تکیه نکردند.

شفیعی افزود: امام راحل معتقد بودند ملت ایران دارای ظرفیت بسیار خوبی است و با توجه به اینکه فرهنگ این کشور با اسلام ممزوج شده توانست یک قدرت شگرفی ایجاد کند که توانایی رویارویی با هر توطئه ای را دارد.

این مقام مسئول ادامه داد: بنابراین اصل و فلسفه در مسیر مبارزه امام راحل تکیه بر خودباوری بود و همین روحیه باعث ایجاد استقلال شد.

مدیرحوزه علمیه استان بوشهر گفت: یکی از مبانی اندیشه امام خمینی (ره) مبارزه با تسلط بیگانگان بر مسلمانان بود و نسبت به این اصل مهم اسلامی که برگرفته از قاعده قرآنیِ “نفی سبیل” است به شدت حساس بود و در توصیه های مختلف تلاش می کرد ملت ایران را به این خودباوری برساند که خودشان می توانند نیاز های خود را برطرف کنند  و باید دست بیگانگان را از تسلط بر کشور اسلامی کوتاه کنند.

خدری افزود: توصیه امام راحل در این زمینه به صورت عمومی به همه مردم بود و به صورت اختصاصی به نخبگان و دانشگاهیان توصیه می کردند که به سمت خودباوری و خودکفایی حرکت کنند و این اصل از آغاز نهضت مورد تاکید امام راحل بود.

وی گفت: امام خمینی (ره) معتقد بود هیچ ملتی نمی تواند استقلال پیدا کند مگراینکه خودش، خودش را بفهمد و تا زمانی که ملتها خودشان را گم کرده اند و دیگران را به جای خودشان نشانده اند نمی توانند استقلال پیدا کنند و همین روش حضرت امام و توصیه های ایشان در بیداری ملت ایران تأثیر گذار بود و نخبگان و دانشگاهیان و اقشار مختلف را نسبت به مسأله خودباوری و عدم وابستگی به بیگانگان حساس کرد.

خدری افزود: از همان سالهای آغازین انقلاب تأثیر خود را در هشت سال دفاع مقدس و در عرصه های سازندگی و پیشرفتهای علمی و فناوری های پیچیده نشان داد که امروز می بینیم ایران در عرصه های مختلف علمی و فناری حرف اساسی برای گفتن دارد.

*جوان گرایی

امام جمعه بوشهرگفت: تمام چشم امید بنیانگذار انقلاب اسلامی به وجود جوانان بود و براساس یکی از فرمایشات ایشان سربازان من در گهواره هستند.

وی بیان کرد: امام بعد از توکل بر خدا به امید جوانان این سرزمین قیام کردند و امروز نیز آینده این انقلاب در گرو تلاش جوانان است.

استاندار بوشهر در ارتباط با امید آفرینی امام (ره) گفت: وقتی ملتی با دست خالی و تنها با توکل بر خدا در مقابل رژیمی که تا دندان مسلح است می‌ایستد بیانگر روحیه امیدواری و اعتماد به توان این ملت بویژه قشر جوان جامعه است.

گراوند اضافه کرد: امروز نیز بعد از ۴۰ سال چشم امید رهبر معظم انقلاب به جوانان است که این انقلاب را به سرمنزل نهایی برسانند.

سرپرست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان بوشهر گفت: تمام فلسفه مبارزه امام راحل امید بود در زمانی که رژیم شاه در بهترین شرایط نظامی قرار داشت و آمریکا تمام سرمایه گذاری خود را برای حفظ رژیم کرده بود امام امید به پیروزی داشت.

وی اضافه کرد: در قاموس امام ناامیدی نقشی نداشت چنانچه با وجود همه مشکلات سال های نخست انقلاب که کشور با مشکلات زیادی از جمله جنگ، تجزیه طلبی ها، گروهک ها و ترورها روبه رو بود و منجر به تضعیف روحیه خیلی ها شد اما امام (ره) بازهم از آنجا که توکلش بر خدا بود هیچگاه امید خود را از دست نداد.

شفیعی افزود: جوانان یکی از نقاط قوت امام راحل در مبارزه و بعد از پیروزی نیز نقطه اتکای ایشان بودند.

وی اضافه کرد: رابطه، علاقه مندی و پیوند محکمی بین امام راحل و جوانان وجود داشت.

شفیعی ادامه داد: پیوند بین امام راحل بعنوان یک سیاستمدار و جوانان ساده نبود چون امام جوانان و سرمایه های وجودی آنان را خوب شناخته بود.

وی یادآور شد: چنین علاقه و پشتیبانی از سوی جوانان از پیر و رهبری فرزانه در هیچ کجای تاریخ وجود ندارد.

*اقتصاد در نگاه امام 

استاندار بوشهر در باره مسائل اقتصادی از دیدگاه امام معتقد است : براساس تاکید امام (ره) “کشوری که رمضان دارد از فشار اقتصادی و تنگناها نمی‌هراسد” و ملت ایران نیز با توجه به این سخن امام جنگ اقتصادی را نیز مانند سایر توطئه‌های دیگر دشمنان پشت سر می‌گذارند.

عبدالکریم گراوند گفت: جمهوری اسلامی با سردادن شعار استقلال آزادی و نه شرقی نه غربی با اعتماد به نفس و تکیه بر منابع درونی خود ۴۰ سال است در مقابل زیاده خواهی‌های استکبار با اقتدار ایستاده است.

وی تاکید کرد: نظام جمهوری اسلامی توان تاب آوری در مقابل سختی‌ها برای رسیدن به هدف‌های بلند انقلاب اسلامی را دارد.

استاندار بوشهر اظهار داشت: مقاومت ملت ایران نافی مسئولیت مدیران دستگاه‌های اجرایی برای برنامه ریزی درست و صحیح در ارتباط با مسائل اقتصادی نیست.

وی ادامه داد: با برنامه ریزی و مدیریت درست و تکیه به ظرفیت‌های داخلی می‌توان فشارها را کنترل و از گردنه‌های سخت عبور کرد.

*دشمن شناسی حضرت امام 

مدیرحوزه علمیه استان بوشهر گفت: یکی از توصیه های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ضرورت دشمن شناسی بود و معتقد بود باید دراین زمینه از تاریخ صدر اسلام عبرت بگیریم که با کوتاهی هایی که در دشمن شناسی صورت گرفت، زمینه مناسبی برای استفاده از رهبران الهی فراهم نشد و بشریت دچار خسران و ضرر شد.

خدری افزود: دشمنان در لباس ها و چهره های مختلف و با روش گوناگون سعی می کنند به نظام اسلامی و مسلمانان ضربه بزنند بنابراین باید بصیرت لازم و دقت کافی در دشمن شناسی در مردم ایجاد شود و به همین دلیل حضرت امام مکرر این مسأله را مطرح می کردند.

وی ادامه داد: امام معتقد بود بزرگ ترین ساده اندیشی این است که تصور کنیم جهان خواران به خصوص آمریکا از دشمنی با ما و اسلام دست برداشته و هشدار می دهد لحظه ای نباید از کیدِ دشمنان غافل بمانیم، زیرا در نهاد و سرشت آمریکا و دیگر دشمنان ما، کینه و دشمنی با اسلام ناب محمدی (ص) موج می زند.

وی ادامه داد: بر اساس همین ماهیت استکباری تا وقتی این خوی استکباری در دشمن وجود دارد همواره برای ضربه زدن به ما تلاش می کند لذا راهکارامام این است که در دشمن شناسی و مقابله با دشمن باید به سلاح پولادین صبر و ایمان مسلح شویم.

۶۰۴۷/‏۶۰۴۵

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *