الگوسازی پوشش اسلامی ورزش با پخش مسابقات بانوان


به گزارش ایرنا، رسانه ملی در حالی از پخش زنده برخی از موفقیت های بانوان خودداری می کند که بنا به گفته بسیاری از صاحب نظران، تلویزیون به عنوان فراگیرترین رسانه صوتی و تصویری، می تواند در حوزه ورزش و الگوسازی ورزشی نقش مهم و غیرقابل انکاری داشته باشد.
با این شرایط چنانچه قدرت رسانه ملی به عنوان انحصاری ترین رسانه تصویری، کشور را بر اساس نظریه «گلوله جادویی» بپذیریم، باید گفت پخش مسابقات ورزشی بانوان می تواند این قهرمانان را با پوشش اسلامی به الگویی برای دختران، نوجوانان و جوانان ایران و سایر کشورهای اسلامی تبدیل کند.
در این زمینه «سیده فاطمه حسینی» نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به خبرنگار ایرنا گفت: موفقیت بانوان ایرانی به عنوان نیمی از جمعیت کشور، می تواند به الگویی مناسب برای جوانان و نوجوانان تبدیل شود زیرا در شرایط کنونی آنچه بیش از پیش ضرورت به شمار می رود تحرک و توسعه فعالیت های ورزشی است.
او گفت: صدا و سیما در بخش تصمیم گیری برای پخش ورزش زنان کوته فکری می کند و این امر خود به تبعیض منجر شده است. اگر مسابقات و کسب افتخار توسط بانوان ایرانی از رسانه ملی پخش شود الگوسازی مناسب برای دختران ایرانی انجام خواهد شد و مردم نیز به توانایی بانوان ایمان خواهند آورد.
وی در ادامه تصریح کرد: در شرایطی که کشور هزینه‌های بسیاری برای حوزه درمانی متحمل می شود، پخش مسابقات ورزشی علی الخصوص ورزش قهرمانی بانوان، منجر به ترویج ورزش و فراگیری آن در بین دختران جوان خواهد شد. در صورت تحقق این مهم و ترویج ورزش در بین قشرهای مختلف جامعه به ویژه دختران، از بیماری‌های احتمالی در میانسالی و سالخوردگی پیشگیری به عمل خواهد آمد.
عضو کمسیون اقتصادی مجلس در زمینه ضرورت پخش مسابقات بانوان یادآور شد: چند سالی است که از محل صندوق توسعه ملی کمکی به صدا و سیما می‌شود، صندوقی که متعلق به نسل های آینده است. حال با این وجود و در حالی که رسانه ملی از صندوق توسعه ملی بدون بازگشت، منابع دریافت می کند باید برای نسل های آینده برنامه داشته و پاسخگو باشد.
حسینی در پایان تاکید کرد: با ترویج ورزش نه تنها جامعه سالم است بلکه دختران ایرانی با داشتن الگوهای مناسب به عنوان مادران سالم فردا، نقش اساسی در ارتقا سطح سلامت در کشور خواهند داشت.

** مردم را به سمت دیگر رسانه ها سوق ندهیم
در تورنمنت های بزرگ جهانی و آسیایی، شبکه های مختلف تلویزیونی با خرید حق پخش این بازیها سعی در جذب مخاطب دارند. با این شرایط و در حالی که رسانه ملی در برخی از مواقع مردم را از دیدن هنرنمایی فرزندان خود محروم می کند آنان به شبکه های ماهواره ای و فضای مجازی روی خواهند آورد که بدون شک آسیب زا است.
«عبدالرضا عزیزی» عضو کمسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در این زمینه به خبرنگار ایرنا می گوید: در حالی که با توجه به پخش بازی ها از کانال های مختلف تلویزیونی دنیا، دیگران می توانند مسابقات ورزشی بانوی ایرانی را تماشا کنند من دلیل این حساسیت مدیران صدا و سیما برای پخش نکردن این مسابقات را نمی دانم. چرا نزدیک به 7 میلیارد جمعیت جهان می تواند مسابقه بانوان ایرانی را نگاه کند اما خود ایرانی ها از آن محرومند؟
وی با اشاره به راه های مختلف دسترسی به نتایج رخدادهای ورزشی گفت: در عصری که دسترسی به شبکه های ماهواره ای، اینترنت و فضای مجازی راحت تر از برنامه تلویزیونی است، نگرانی از پخش مسابقات بانوان معنی ندارد چون شهروندان ایرانی می توانند از طریق این کانال ها، تصاویر و فیلم تمامی مسابقات را دریافت کنند.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در بیان برخی حساسیت ها برای پخش نشدن ورزش بانوان گفت: امروز وسایل ارتباط جمعی تنها به تلویزیون منتهی نمی شود بلکه مردم از کانال های مختلف رسانه ای مسابقات را نگاه خواهند کرد.
بنا به آنچه گفته شد ممانعت برخی از مدیران رسانه ملی از پخش تلویزیونی مسابقات بانوان نه تنها موجب ریزش مخاطبان این رسانه می شود بلکه سبب خواهد شد تا جمع زیادی از مردم برای دیدن هنرنمایی فرزندان این دیار رو به کانال های ماهواره ای آورده و یا به دنبال نتایج از شبکه های اجتماعی باشند. این در حالی است که بنا به گفته بسیاری از صاحبنظران چنانچه موفقیت های بانوان ایرانی با پوشش اسلامی، برای مردم پخش شود، خانواده ها با اطمینان از رعایت شئونات اسلامی در مسابقات، فرزندان خود را به سمت و سوی ورزش ترغیب می کنند.
در صورت تحقق چنین مهمی نه تنها، ورزش در بین دختران ایرانی رواج پیدا می کند بلکه پخش رسانه ای افتخارآفرینی دختران ایران زمین با پوشش کاملا اسلامی، می تواند به الگویی برای ورزش دیگر کشورها تبدیل شود؛ زیرا بانوان ایرانی در عرصه های جهانی، المپیک و آسیایی ثابت کردند حجاب در سخت ترین شرایط ورزشی نیز محدودیت به شمار نمی رود بلکه می شود با حفظ کرامت زن، قله های افتخار را یکی پس از دیگری فتح کرد.
ورزشی ** 2052**1597

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *