آستارا گردشگران خود را به آغوش کشیدبه گزارش خبرنگار ایرنا فلکه گاز، خیابان‌های اصلی، بلوارهای بسیج و خرمشهر منتهی به بازار و نوار ساحلی آستارا در روز عید فطر حجم بالای ترافیک را شاهد است و نیروهای نظامی، انتظامی، پلیس راهور و راهنمایی و رانندگی در مبادی ورودی و خروجی و داخل شهر، به هدایت وسایل نقلیه و روان سازی ترافیک مشغول هستند.

منتقل های کباب، اجاق‌های چای و چادرهای مستقر در بلوارها، حاشیه خیابان‌ها و فضاهای سبز داخل شهر گویای ورود چشمگیر گردشگران به آستاراست و رفته رفته بر حضور مهمانان افزوده می‌شود.

بازار اجاره دهندگان خانه‌ها، سوئیت‌ها و مسافرکاشانه ها گرم شده و چانه زنی مسافران با صاحبان واحدهای استیجاری در گوشه و کنار خیابان‌ها حاکی از پر شدن بسیاری از واحدهای اقامتی است و در پارکینگ شهرداری آستارا نیز وسایل نقلیه زیادی به چشم می‌خورد و خانواده‌ها مشغول چادر زدن در مکان‌های تعیین شده هستند.

اتوبوس‌های تورهای گردشگری نقاط مختلف ایران در خیابان منتهی به بازار ساحلی و ساحل دریا پارک کرده‌اند و پلاک‌های مختلف خودروهای سبک و سنگین، حکایت از سفر هموطنان نقاط مختلف ایران به آستارا دارد و در بازار ساحلی نیز خرید و فروش انواع پوشاک، وسایل آرایشی و بهداشتی، چادر مسافرتی، هدایا و سوغات رونق گرفته است.

هوای آستارا هنوز مانند تابستان، شرجی نشده و طبیعت زیبای تالاب استیل، پارک تفریحی بی بی یانلو، گردنه زیبای حیران، چشم اندازهای طبیعی کوهستان اسپیناس و مناطق جلگه‌ای و ساحلی این شهرستان، مسافران زیادی را به خود جذب کرده است.

تابلوی اجراهای هنری گروه‌های مختلف تئاتر نظیر گروه مشهور نیما رهایی کارگردان و بازیگر نامدار طنز در چهارراه‌های آستارا نصب و سینما دریا و تالارهای مجوزدار برای اجرای اینگونه گروه‌ها از قبل آماده شده است.

غذاخوری‌هایی که در طول ماه مبارک رمضان به احترام این ماه عزیز، تعطیل بودند، از مسافران و مشتریان خود استقبال می‌کنند و گذر وسایل نقلیه بخصوص موتورسیکلت‌ها از خیابان‌های شهر تا پاسی از شب، بیانگر رفت و آمد گردشگران و اتراق خانواده‌ها در گردشگاه های ساحلی همچون ساحل مخیری است که از صفا و سرسبزی خاصی برخوردار است.

حسن رستم زاد فرماندار آستارا گفت: ستاد ساماندهی طرح‌های سالمسازی ساحل این شهرستان از چندی قبل فعال شده است و مسئولان برای تمهید مقدمات و استقرار واحدهای خدماتی و امدادی در نوار ساحلی تلاش می کنند تا زمینه رفاه و امنیت بیشتر گردشگران فراهم شود.

پردل امیری نژاد سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا نیز پیشتر حضور چشمگیر گردشگران در تعطیلات عید فطر را پیش بینی کرده بود و به گفته وی، واحدهای اقامتی نظیر مسافرخانه‌ها، سوئیت‌ها، هتل آپارتمان‌ها و هتل‌ها در حال پر شدن است و کارشناسان، به ارزیابی شمار گردشگران و شرایط ماندگاری آنها مشغول هستند.

احمد محمدی سرپرست خانواده‌ای که از تبریز به آستارا سفر کرده اند، گفت: همه ساله به محض ایجاد فرصت و چند روز تعطیل، به این شهرستان سفر می‌کنیم و خاطره‌های خوشی از نقاط گردشگرپذیر آن داریم.

معین فرهادی نیز که از اردبیل به آستارا مسافرت کرده، اظهار داشت: نزدیکی شهرستان‌های اردبیل و آستارا باعث تردد گردشگران آنها به همدیگر شده و بسیاری از مسافران آستارا برای لذت بردن از گردشگاه‌های شهرستان سرعین، به استان اردبیل نیز سفر می‌کنند.

وی ادامه داد: آستارا زیبایی‌های خاصی دارد و بندر، ساحل خزر، تالاب استیل، موزه حکیم نظامی، بقعه های امامزادگان و عرفای شیعه و سنی و جنگل‌های آن، همه را مجذوب خود می‌کند.

در حالی که روز به روز بر شمار مهمانان آستارا افزوده می‌شود، کارشناسان محیط زیست و حامیان طبیعت، از انباشت زباله در گردشگاه‌های این شهرستان اظهار نگرانی می‌کنند و متأسفانه برخی از گردشگران، هنوز به ریختن زباله در سطل‌های آشغال و مکان‌های مشخص شده عادت ندارند و شیشه خودرو را پایین کشیده و زباله را به خیابان می‌ریزند.

اصحاب خبر و رسانه این شهرستان نیز با ثبت و انعکاس تصویری و خبری رونق گردشگری این بندر مرزی، برای ترویج فرهنگ صیانت از طبیعت، احترام به قانون و رعایت حق تقدم عبور و مرور در تقاطع تلاش می‌کنند.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده و مرکز آن، یکی از ۲۰ شهر گردشگرپذیر ایران است.

گزارش از عیسی پاشاپور

۷۱۲۴/۲۰۰۷

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *